Lisa Elmqvist

Från torgmadam till kunglig hovleverantör

Det började tidigt på 1920-talet. Vid ett salutorg vid Strömmen stod fiskardottern Lisa Elmqvist, omgiven av en hastigt växande skara kunder. Hennes fisk, skaldjur och tillagningskunskaper var av sådana mått att hon raskt hamnade där hennes förmåga kom till sin fulla rätt – i Östermalms Saluhall.

Idag, snart 90 år senare, arbetar den 4:e generationen av familjen Elmqvist oförtrutet vidare på samma plats, med ständigt växande erfarenheter och ambitioner.

Ulf Elmqvist

VD

Tel: +46 8 553 404 21
E-post: ulf@lisagruppen.se

Peter Elmqvist

INKÖP FISK & SKALDJUR

Tel: +46 8 553 404 00
E-post: peter@lisaelmqvist.se

Mattias Johansson

ÖVERGRIPANDE RESTAURANGCHEF

Tel: +46 8 553 404 26
E-post: mattias@lisagruppen.se

Carina Sandberg

VD ASSISTENT/EKONOMI

Tel: +46 8 553 404 27
E-post: carina@lisagruppen.se

Ninna Elmqvist

RESTAURANGCHEF LISA ELMQVIST

Tel: +46 8 553 404 10
E-post: ninna@lisaelmqvist.se

Teo Flavet

BUTIKSCHEF HUSMANS DELI

Tel: +46 8 553 404 80
E-post: info@husmansdeli.se

Anders Malmberg

BUTIKSCHEF LISA ELMQVIST

Tel: +46 8 553 404 03
E-post: anders@lisaelmqvist.se